21. Yüzyıl Sanatı – Steve Hanks Hayatı ve Eserleri

Steve Hanks Eserleri

21. yüzyıl sanatı yazı dizimizde bu kez suluboya ustası figüratif ressam Steve Hanks hayatını ve eserlerini inceyeleceğiz. Hanks 1949 yılında dünyaya geldi. Günümüzde gelmiş geçmiş en iyi suluboya sanatçısı olarak kabul edilmektedir.

Steve Hanks’in resimlerinin detayı, rengi ve gerçekçiliği onu öne çıkaran ilk unsur olarak öne çıkar. Hafifçe aşınmış desenli bir yorgan, sörfün kum üzerindeki ince perdesindeki ışık oyunu ya da bir çocuğun narin ifadesi işte Steve Hanks, bu yaşam modellerini herkesten daha iyi yakalıyor.

“Okyanus üzerimde güçlü ve kalıcı bir etki bıraktı. Suda sörf yapmak, yüzmek ya da sadece gizemli gücüyle temasa geçmek ruha iyi geliyordu”.” der Hanks ve sanatında bu düşüncesini hissettirir.

Steve Hanks’in Hayatı

Steve Hanks, 1949’da San Diego’da askeri bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası, oldukça yakışıklıydı ve 2. Dünya Savaşı Donanması pilotuydu. Hanks tenis oynayarak ve Güney Kaliforniya sahillerinde sörf yaparak büyüdü.

Steve küçükken ailesiyle New Mexico’ya taşındı. Liseden sonra San Francisco’daki Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi ve ticari sanat ve figür çiziminde mükemmel notlar aldı. Güzel Sanatlar Lisans derecesi ile mezun olduğu California Sanat ve El Sanatları Koleji’ne transfer oldu.

Steve Hanks, 1976’da Küba, New Mexico yakınlarındaki bir Campfire Girl kampında bekçi olarak işe başladı. Ücret asgari düzeyindeydi, ancak kira ödemiyordu ve kış aylarının tamamında işsizdi. Sonraki dört buçuk yıl boyunca Hanks sulu boya, kurşun kalem, akrilikler ile birçok deneme yaptı:

Bir keresinde “Çizim becerilerimi mükemmelleştirmek için bu kadar zaman harcamamış olsaydım bugün olduğum ressam olmazdım” demişti. İlk romantik eseri “Papatyalar ve Dantel”, gelişen tarzının habercisiydi. Eser dantelli bir elbise ve sakin, güneşli bir ortam içeriyordu.

Daisies and Lace – Papatyalar ve Dantel

Steve Hanks, tarzına ‘duygusal gerçekçilik’ diyor. Yüzlerini yalnızca izleyicinin hayal gücüne bırakmak istemez. Aynı zamanda tüm figürün duyguyu ifade etmesine izin verir. Sık sık figürlerinin yüzlerini gizler veya başka yöne çevirir. Arkadan aydınlatma da stilinin bir imza unsurudur.

Hayat arkadaşı Laura,”Güneş ışığı en sevdiğim konulardan biri haline geldi. Olayları nasıl filtrelediğine, bütün bir odayı nasıl renkle doldurduğuna hayran kaldım. Resimlerim genellikle her şeyden çok güneş ışığı hakkındadır” yorumunu yapar.

Eşi Laura ile evliliği ve üç çocuğunun gelişi sanatçıya yeni bir ilham kaynağı oldu. O yıllarda portföye sevgiyle işlenmiş birçok yerli sahne eklendi.

Jüri üyeleri, galeriler ve koleksiyoncular, Steve Hanks’in başarılarının önemini uzun zamandır kabul ediyor.

U.S. Art Magazine tarafından derlenen ilk on Amerikalı sanatçı listesinde sürekli olarak yer aldı. Bunun yanı sıra Ulusal Suluboya Derneği Başarı Ödülü ve Ulusal Batı Sanatı Akademisi Altın Madalyası da aldı.

Parklar için Sanat, 1989’dan beri çalışmalarını birçok ödülle onurlandırdı.

Hanks, “Sorumlu olmaya ve dünyaya olumlu imajlar vermeye çalıştım” diyor.

“Umarım çalışmam insanların yaşamlarına rahatlık, zevk ve iç görü getirir”. der.

Hanks 2015 yılında öldü.

Steve Hanks’in Eserleri

Steve Hanks 1949-2015

Kaynakça : http://www.tuttartpitturasculturapoesiamusica.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.